72. Cannes Film Festivali’ndeki “Büyüleyici Çin” Etkinliklerine Mükemmel Bir Son

72. Cannes Film Festivali’ndeki “Büyüleyici Çin” etkinlikleri Güney Fransa’nın güzel şehri Cannes’ın yerel zamanına göre 15-16 Mayıs tarihlerinde başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Dünyanın farklı yerlerinden gelen seçkin konuklar ve film ve televizyon uzmanları iki gün boyunca çeşitli etkinliklere katılarak festival süresince “Büyüleyici Çin”in eşsizliğini hissetme fırsatı buldu.

72. Cannes Film Festivali’ndeki “Büyüleyici Çin” etkinlikleri Cannes Uluslararası Film Festivali Film Piyasası, Fransız Ulusal Film Komisyonu, Fransız Ulusal Film Merkezi, Çin Xinhua Net ve Çin Film Vakfı tarafından ortaklaşa finanse edilmekte ve Huayi Brothers ve Wu Tianming Gençlik Film Özel Vakfı tarafından yürütülmekte ve “Genç Film Yapımcıları Eğitim Planı”, “Çin Sinema Sektörünün Yurtdışında Tanıtımı”, “Çin’in En Güzel Çekim Yerlerinin Tanıtılması ve Önerilmesi” ve “Çin VR Film Sürükleyici Etkileşim Deneyimi Sergisi” gibi etkinlikleri bünyesinde barındırmaktadır.

“Kısa Filmler” ve “Film Senaryosu” adı altında iki yarışmadan oluşan ve “Büyüleyici Çin”in en önemli etkinliklerinden biri olan “Genç Film Yapımcıları Eğitim Planı”nın tanıtım ve ödül töreni 15 Mayıs tarihinde gerçekleşti. Başlangıcından bu yana uzun metraj film, aksiyon filmi, belgesel ve diğer türlerden oluşan 800’den fazla eser toplandı ve bunlardan 32 tanesi öne çıktı. Bunlar arasında, geleneksel Çin operalarının mirasını anlatan Inheritor, Genç Film Yapımcıları En İyi Kısa Film Ödülü'nü kazanırken Great Ideal People adlı uzun metraj filmin senaryo yazarı Lin Weiran, En İyi Genç Senarist Ödülü’nü kazandı. O gün ayrıca "Genç Film Yapımcıların Büyümesini Sağlama ve Teşvik Etme" Yuvarlak Masa Forumu da düzenlendi. Çinli ve Fransız film yapımcıları, her iki ülkedeki genç film yapımcılarının fikirleri, eğitim deneyimleri ve genel durumlarına ilişkin bilgi paylaşımında bulundular.

 

Yerel zamana göre 16 Mayıs’ta “Büyüleyici Çin” temasıyla Çin’in en güzel çekim yerlerini önermek için 72. Cannes Film Festivali’nde bir etkinlik düzenlendi. Bu etkinlikte Çin’in en güzel yerleri olan Jiangsu Dongtai'deki Huanghai Ulusal Ormanı Parkı, Guilin, Bijie'deki Uzun Açelya Alanı, Fujian'ın Xiamen'deki Siming Bölgesi ve Hainan'ın Lingshui'deki Li Özerk Bölgesi gösterildi. Harika canlı sunumun ardından dünyanın farklı yerlerinden gelen film yapımcıları, Çin'in en güzel çekim yerlerinin manzarası ve canlılığından övgüyle bahsedip film ve televizyon yapımları çekip üretmek için Çin’e gitme hususunda oldukça ilgili olduklarını belirttiler.

 

“Büyüleyici Çin” etkinliklerinin ana parçalarından olan ve XinhuaNet ve Cannes Film Piyasası tarafından ortaklaşa kurulan “Çin Sinema Sektörünün Yurtdışında Tanıtımı”, “Çin’in En Güzel Çekim Yerlerinin Tanıtılması ve Önerilmesi” ve “Çin VR Film Sürükleyici Etkileşim Deneyimi Sergisi” standlarının da festival boyunca aktif olduğunu belirtmeden geçmek olmaz. “Çin Sinema Sektörünün Yurtdışında Tanıtımı” standı, Çin sinema sektörünün tüm dünyadaki hızlı gelişimini ve kapsamlı gücünü ortaya çıkarmak için tasarlandı. The Eight Hundred ve Skyfire gibi Çin sinemasını temsil eden 20’den fazla eser burada tanıtıldı. Damei Çin'in (Vahşi Çin'in Çince versiyonu), Jiangsu Dongtai'deki Huanghai Ulusal Ormanı Parkı'ndaki dört yerin, Guilin, Bijie'deki Uzun Açelyalar, Fujian, Xiamen'deki Siming Bölgesi ve Hainan, Lingshui'deki Li Özerk Bölgesi, “Çin’in En Güzel Çekim Yerlerinin Tanıtılması ve Önerilmesi” standında defalarca gösterildi ve birçok yabancı film yapımcısının ilgisini çekti. “Çin VR Film Sürükleyici Etkileşim Deneyimi Sergisi” Çin’e has özelliklere sahip Qingming Festival’inde Nehir Kenarında Uçuş ve Hui Tarzı Mimari VR filmlerini seyircilerin ayağına getirdi. Geleneksel kültür ve teknolojiyi bir araya getiren filmler yabancı seyircilerin Çin kültürünün anlamasına katkıda bulunurken Çin geleneksel kültürünü herkese çekici hale getiriyor ve “yükselip dışarı çıkmasını” sağlıyor.

 

 

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

İçerik Yanı Reklam 1