Aziz Sancar Take Off İstanbul’da

TEKNOFEST etkinlikleri kapsamında TÜBİTAK’ın onur konuğu olan Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, bilim sevdalısı gençlerle buluştu. Dünyaca ünlü Türk profesörü gören gençler, Sancar’a birbirinden ilginç sorular yöneltti.

Sancar, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminaline kurulan TEKNOFEST Take Off İstanbul Sahnesinden geleceğin genç beyinlerine hitap etti. 

 

Katılımcılar, TÜBİTAK’ın düzenlediği, “Prof. Dr. Aziz Sancar Gençlerle Buluşuyor” adlı programda yoğun ilgi gösterdi. Meraklı öğrencilerin sorularına Sancar, tüm samimiyetiyle cevap verdi. 

 

BİLİM VE TEKNOLOJİ SEVDALILARI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tarihi buluşmaya ilişkin önemli anları bir video mesajıyla birlikte paylaştı. Varank paylaşımında şunları dedi:

 

Aziz Sancar Hocamız, bilim ve teknoloji sevdalısı gençlerle buluştu. Teknoloji meraklılarının birbirinden ilginç sorularına samimi cevaplar verdi. Her cümlesi dinlemeye değerdi…

 

Take Off İstanbul Sahnesindeki programda Sancar’ı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Sağlık Bakanı Yardımcısı Şuayip Birinci, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar karşıladı. 

 

NOBEL YAN ÜRÜNDÜR

Nobel ile ilgili bir soru üzerine Sancar, “Nobel yapma yoluna çıkmayın. Bir şeyi keşfetmek için insanlığa, Türkiye’ye faydalı olmak için araştırmalar yapın. Nobel bunun bir yan ürünüdür.” dedi.

 

UZAYDAN GELEN VİRÜSLER

“Uzayda karşılaşabileceğimiz virüs ya da mikrop Dünya’ya getirildiği zaman insanların buna vereceği tepki nasıl olur sizce?” sorusuna Sancar, “Öyle bir şey olma ihtimali 10 üzerinden eksi 19.” yanıtını verdi. Bu cevap üzerine salon alkışa boğuldu. 

 

MİLLİ TAKIMI BIRAK

Sancar, bir gencin “Dünyaya nam salmış Profesör Doktor Aziz Sancar, 16 yaşındaki Aziz’e ne söylemek ister?” şeklindeki sorusunu “Ona milli takımda oynamayı bırak, çalış derim.” sözleriyle cevaplandırdı.

 

ETİK ENGEL Mİ?

“Etik, bilimsel çalışmaların önünde bir engel değil mi?” sorusuyla da karşılaşan Sancar, şunları söyledi: 

 

Biyoetik önemli. Hayvanlara eziyet edemezsiniz ‘ben buluş yapacağım.’ diye. İnsanlar üzerinde Naziler, Hitler deney yaptı. İnsanlar üzerinde deney yapamazsınız. İnsanın özgürlüğü, insanın değeri her şeyden daha önemli.

 

51 YILLIK BELGE

Toplantının sonunda Aziz Sancar’ı duygulandıran bir sürpriz yaşandı. Sancar’ın 24 yaşındayken doktora bursu için TÜBİTAK’a yaptığı başvurunun çerçeveletilmiş hali, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından dünyaca ünlü profesöre hediye edildi.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

İçerik Yanı Reklam 2