Aziz Sancar’dan Türkiye’ye Aşı Mesajı

Nobel ödüllü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar, tüm dünyada giderek yükselen aşı karşıtlığı konusunda önemli mesajlar verdi.

TÜBİTAK COVİD-19 Türkiye Platformu çatısı altında aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları yürüten hocalarla bir araya gelen Prof. Sancar, “Aşı karşıtı olmak mantık dışı bir tutum. Kanun zorlamasa bile aşı olmak gerek.” dedi.

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST için TÜBİTAK’ın onur konuğu olarak Türkiye’ye gelen Sancar, TÜBİTAK COVİD-19 Türkiye Platformu ile buluştu. Tarihi toplantıyı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sosyal medyadan paylaştığı videolu bir mesajla duyurdu. Varank, “Nobel Ödüllü Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar Hocamız, TEKNOFEST için geldiği ülkemizde TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu çatısı altında çalışmalarını yürüten bilim insanlarımızla buluştu.

Hocamızın söylediği gibi harika işler yapıyorlar.” dedi

YERLİ AŞI VE İLAÇ ZİRVESİ

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nin (MAM) konferans salonundaki toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK MAM Başkan Vekili Dr. Osman Okur, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitü Müdürü Burcu Özsoy, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü ve COVID-19 Türkiye Platformu Koordinatörü Prof. Dr. Şaban Tekin katıldı. 

Toplantıda platform bünyesinde faaliyet gösteren hocalardan İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Gül, Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hakan Akbulut ve Dr. Mehmet Altay Ünal, Bilkent Üniversite’nden Prof. Dr. İhsan Gürsel, ODTÜ’den Prof. Dr. Mayda Gürsel de hazır bulundu. 

İzmir Biyotıp ve Genem Merkezi’nden Prof. Dr. Mehmet İnan, Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mert Döşkaya, MedipolÜniversitesi’nden Doç. Dr. Mustafa Güzel, Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nesrin Özeren, Dicle Üniversitesi’nden Doç. Dr. İbrahim Halil Yıldırım, Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Osman Erganiş, BaşakşehirÜniversitesi’nden Prof. Dr. Serdar Durdağı ile TÜBİTAK MAM KTE’den Doç. Dr. Erkan Ertürk de toplantının diğer katılımcıları oldu. 

HARİKA İŞLER BAŞARMIŞLAR                                                                    

“Birlikte Geliştirme ve Birlikte Başarma” başlıklı toplantının ardından değerlendirmelerde bulunan Sancar, “Türkiye’de aşı çalışmalarıyla ilgili aldınız. Aşı çalışmalarının geldiği noktayı nasıl buluyorsunuz?” sorusu üzerine “Çok başarılı buldum. Bazılarından haberim vardı ama bu kadar ayrıntılı bilmiyordum. Gerçekten 3 yıl içinde harika işler başarmışlar ve iyi öğrenciler yetiştirmiş gerçekten çok beğendim.” dedi.

MANTIKLI DEĞİL

Sancar, aşı karşıtlığı konusunda bir mesajının olup olmadığı ile ilgili bir soru üzerine “Ne diyeceğimi bilmiyorum çünkü aşı karşıtı olmak bence mantık dışı bir tutum. Yani mantıklı değil. Aşı karşıtı olmak mantıklı bir tutum değil.” yanıtını verdi.

KANUN ZORLAMASA BİLE

Sancar, görev yaptığı üniversitenin aşı olmayanları kabul etmediğini kaydederek “Türkiye kanunları zorluyor mu bilmiyorum. Ama kanun zorlamasa bile aşı olmak gerek yoksa başkasını tehlikeye sokuyorsunuz. Buna hakkınız yok.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

İçerik Yanı Reklam 1