Karın germe şişmanlık tedavisi değildir

Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.İlhan Serdaroğlu Abdominoplasty (Karın germe ameliyatı)bir şişmanlık tedavisi değil, bir kontur ameliyatıdır diye belirtti.

 Op.Dr.İlhan Serdaroğlu,''Karın germe operasyonu, değişik nedenlerle göbek çevresinde inatçı olarak spor ve diyetle giderilemeyen yağ ve deri fazlalık dokularının cerrahi olarak alınmasıdır.Bu operasyonda göbek deliği altındaki sarkan tüm deri ve yağ dokusu çıkarılmakta; orta karın, göbek çevresi ve karın duvarındaki kas dokusu gerginleştirilmekte. Böylece sarkık karın görünümü dramatik bir şekilde düzelmekte, oturulduğu zaman ortaya çıkan katlar yok edilmekte ve kişi düz bir karın konturuna sahip olmaktadır.''diye ifade etti.
Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.İlhan Serdaroğlu,''Göbek deliği altında kalan tüm deri, karın germe operasyonları ile çıkarılabilir ve böylece çatlak olan deri kısmı da vücuttan uzaklaştırılmış olur. Göbek deliği üstünde kalan derideki çatlaklar aşağı çekilerek gerildiğinden daha az belli olmakta ve göbek çevresinde hiç çatlak ya da deforme deri kalmamakta. İyi uygulanan bir karın germe operasyonunda, pubis dediğimiz genitalia üzerinde kalan kısım gerilerek yukarı asılır; bacak üst kısımları da gerilerek sarkma azaltılır ve vücut konturu tamamen değişir.''diyerek sözlerine şöyle devam etti:''İlk muayenesinde cerrah, genel sağlık durumunu, karın bölgesindeki yağ miktarı ve dağılımını, karın cildinin sarkıklığını, fazlalığını ve deri kalitesini değerlendirecektir. Hastanın beklentileri ve muayene bulguları sonucunda hastanın tek başına karın germe; liposuction ile birlikte karın germe veya sadece mini abdominoplasty için uygun olup olmadığına karar verilir. Bazı hastalarda sadece liposuction yeterli olabilir ve deri çıkarılmadan yağ fazlalığı alınabilir. Karın germe operasyonuyla birlikte gerekli durumlarda üst karın ve bel bölgesindeki aşırı yağlanmayı azaltmak için liposuction yapılabilir. Bu kombine işlemlerle hasta birkaç beden küçülmekte ve çirkin vücut konturundan kurtulmaktadır.Kombine kontur düzeltme operasyonları genel olarak “mommy make over” operasyonları olarak biliniyor. Doğum sonrası kadını eski vücut formuna sokmayı amaçlayan karın germe, meme dikleştirme, kombine liposuction ve vajinoplasti operasyonları bunlar arasında sıralanabilir.''dedi.

Op.Dr.İlhan Serdaroğlu,''Diyet ve egzersize cevap vermeyen karın derisi yağlanması ve sarkması olan ve vücut konturları düzgün olmayan kadın ve erkekler bu ameliyat için adaydır. Abdominoplasty bir şişmanlık tedavisi değil, bir kontur ameliyatıdır. Bu ameliyat özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar ve sarkmalar oluşmuş, karın kasları zayıflamış olan kadınlarda son derece faydalıdır.''diye belirtti.
Op.Dr.İlhan Serdaroğlu,''Operasyonda, göbek altındaki çatlak deriler ve yağ dokuları uzaklaştırılır; gevşemiş kas dokusu ve karın ön duvarındaki olası fıtıklaşmalar onarılır. Bu operasyondan önce diyet yaparak verilebilecek kiloların verilmesi, daha iyi sonuçlar elde etmemizi sağlar. Operasyon sonrası hamilelik planlayan bayanlarda, tekrar karın bölgesi deformasyonu olabileceğinden, ameliyat ertelenmelidir. Ayrıca ağır sigara içen hastalarda; diyabet hastalığı kontrol dışı olan ve yüksek açlık kan şekeriyle seyreden olgularda bu tür operasyonlar sonrasında yara iyileşmesinde gecikmeler ve derinin beslenme bozukluğuna bağlı lokal cilt kayıpları olabilir. Bu yüzden sigara içen hastanın operasyondan 4 hafta önce ve 2 hafta sonra sigarayı bırakmasını öğütlüyoruz. Eğer kullanılıyorsa aspirine ara verilmelidir. Ameliyat öncesi ağır diyet rejimlerinden kaçınılmalıdır. Soğuk algınlığı veya başka bir enfeksiyon operasyonun ertelenmesine neden olur.''diye söyledi.

Dr.Serdaroğlu sözlerine şunları ekledi:''Abdominoplasty operasyonları genel anestezi altında, hasta uyutularak ve acı çekmeden yapılır. Genellikle 2-3 saatlik bir operasyondur. Ameliyat sırasında her iki taraftaki kalça kemiği çıkıntıları arasında uzanan uzun bir kesi yapılır. Bu kesi, sezaryen operasyonlarındaki kesi ile aynı yerleşimdedir. Bu uzun kesiden girilerek yukarı doğru gevşek karın derisi ve yağlı tabaka kaldırılır. Daha sonra gevşemiş olan karın kasları birbirine dikişlerle sıkıca yaklaştırılır. Fıtıklaşma varsa onarılır. Böylece daha ince bir bel ve sıkı bir karın duvarı elde edilir. Yeni göbek deliği oluşturulduktan sonra fazlalık deri ve yağ dokusu kesilerek çıkarılır. Operasyon yerine sızıntıyı alacak şekilde ince hortumlar (dren) yerleştirilir. Bunlar operasyon sonrası 1-2. gün çıkarılır.Operasyon sonrası kullanılan korse hastanın konforunu büyük ölçüde arttırır. Bir gece hastanede yatan hasta ertesi gün kaldırılıp yürütülür. Yaklaşık 2 - 3 hafta sonra hafif tempolu iş yaşamına ya da okul hayatına dönebilir. Tempolu yürüyüşe 3 hafta sonra; karın egzersizlerine 3 ay sonra başlanabilir. Operasyon sonrası egzersizlerle karın kasları kuvvetlendirilir ve diyetle kilo alınması önlenirse operasyondan daha mükemmel sonuçlar alınabilecektir.'' dedi.


İHA

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

İçerik Yanı Reklam 3