Osbük 19uncu Olağan Genel Kurulu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, organize sanayi bölgelerinin (OSB) birer ticarethane olmadığını belirterek, “Eğer OSB’ler sanayiciye hizmet etmek ve üreticiyi desteklemek için varsa, buna uygun hareket edilmesi gerekiyor.

OSB’ler kasasındaki paraları sanayicilerin üzerindeki maliyetleri düşürmek için kullansınlar.” dedi.

 

Bakan Varank, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşunun (OSBÜK) 19’uncu Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Buradaki konuşmasında, imalat sanayisinin salgın sürecinde gösterdiği üstün performansına dikkati çeken Varank, 2020’de ve 2021’in ilk yarısında imalat sanayi öncülüğünde önemli başarılara imza attıklarını ifade etti. Üretim, ihracat ve büyümede elde edilen başarıların mutfağının OSB’ler olduğunu vurgulayan Varank, “Her biri bulunduğu şehrin ve bölgenin dinamosu olan OSB’ler, ülkemizin küresel bir üretim merkezi olabileceğini bu dönemde yeniden ispat etmiş oldular. Bunun bilincinde olarak sanayicilerimize enerji, çevre, ulaşım gibi ihtiyaç duyulan konularda dünya standartlarında yatırım ortamı sunan OSB'lerimizi destekliyoruz.” dedi.

 

OSB’Sİ OLMAYAN İLİMİZ KALMADI

Bugün itibarıyla sicil verilen OSB sayısının 326’ya ulaştığını belirten Varank, “Ülkemizde OSB’si olmayan ilimiz kalmadı. Göreve geldiğimizden bu yana 201 OSB projesini tamamlayarak sanayicilerimizin hizmetine sunduk. Tamamlanan bu projeler için 2021 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 11 milyar lira tutarında kredi kullandırdık. 2021 yılı Yatırım Programı'nda 18 yeni, 106 da devam eden OSB projemiz bulunuyor. Bu projeler için 2021 fiyatlarıyla yaklaşık 2,7 milyar lira harcama yapıldı.” ifadelerini kullandı.  

 

BÜTÇEDE ARTIŞ

Varank, salgın sürecinde de OSB yatırımlarının hiçbir zaman durmadığına ve hızlanarak devam ettiğini belirterek, “OSB'ler ve sanayi siteleri için 2020 yılında verilen başlangıç ödeneğini yaklaşık 4 kat artırdık ve ödeneğin tamamını kullandık. 2021 yılında 1 milyar liranın üzerinde bir bütçe aldık ve şu anda bu bütçenin de katkısıyla OSB'lerde işler son sürat devam ediyor.” diye konuştu.

 

OSB’LERDEKİ DOLULUK ORANI 

Gelecek dönemde de OSB’lerin niteliğini ve niceliğini artıracak destekleri sağlamayı sürdüreceklerini dile getiren Varank, “Bugün itibarıyla OSB'lerdeki doluluk oranı yaklaşık yüzde 75 seviyelerine ulaştı. Üretime başlanan 55 bini aşkın parselde yaklaşık 2,2 milyon kişiye iş imkanı sağlandı. İnşallah yakın zamanda tüm parsellerde fabrika inşaatları tamamlanıp üretime geçildiğinde bu sayının 2,5 milyon vatandaşımıza ulaşmasını bekliyoruz.” dedi.

 

YEŞİLE VE ÇEVREYE DUYARLI

Varank, OSB'lerin tüm bu faydalarının yanında, "yeşile ve çevreye duyarlı üretim altyapılarının geliştirilmesi" gibi çok daha kritik bir işlevinin olduğunun altını çizerek, Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında faaliyetlerin tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

 

OSB’LERİN DÖNÜŞÜMÜ

Bu gelişmelerle birlikte OSB’lerin öneminin çok daha arttığını vurgulayan Varank, “Çünkü yapılacak değişim ve dönüşümlerin doğal başlangıç noktası aslında OSB'lerden geçiyor. Uluslararası yükümlülüklerimizi yerine getirebilmemiz ve gelecek nesillere daha yaşanabilir, daha temiz bir çevre bırakabilmemiz ancak OSB’lerin dönüşümüyle mümkün.” şeklinde konuştu.

 

YEŞİL OSB’LER

Varank, OSB'leri çevrenin korunması noktasında çok etkin bir araç olarak kullandıklarını anımsatarak, bu çabaları daha ileri bir noktaya taşıyarak "Yeşil Organize Sanayi Bölgesi" uygulamasına geçtiklerini anlattı. 

 

300 MİLYON DOLAR KREDİ

OSB’lerin yeşil OSB’lere dönüşümünü hızlandıracak altyapı yatırımlarını destekleyeceklerini aktaran Varank, “Dünya Bankası Finansmanlı OSB Kredilendirme Projesi'ni de bu dönemde başlatmış olduk. Dünya Bankasından temin ettiğimiz 300 milyon dolar tutarındaki krediyi OSB'lerimize kullandıracağız. Bu kredi de bakanlığımızca sağlanan kredilerde olduğu gibi aynı şartlarda, aynı imkanlarda OSB'lerimiz tarafından kullanılabilecek. OSB’ler de bu kaynakla su, atık su, yenilenebilir enerji hizmetleri verebilecek altyapılarını hayata geçirebilecekler.” diye konuştu. 

 

PLANLI SANAYİ

Bu kredi paketiyle OSB'lerin yeşil OSB olma yolundaki altyapı gereksinimlerini sağlayacağını anlatan Varank, “OSB’ler, suyun geri kazanıldığı, yenilenebilir enerjinin üretildiği daha sürdürülebilir planlı sanayi alanları haline gelecekler. Ben bu vesileyle tüm OSB'lerimizin bu kaynaktan azami düzeyde istifade etmesini beklediğimizi bir kez daha hatırlatmak istiyorum.” dedi.  

 

DÖNEM SINIRLAMASI

Varank, yeşil OSB tanımı yapmanın gelecek dönemde firmaların ihracat pazarlarında işleri kolaylaştıracağına inandıklarının aktararak, "Kuruluş aşamasındaki kaynak ihtiyacının karşılanması için ön tahsis mekanizmasının doğru bir çözüm olduğuna inanıyoruz. Cumhurbaşkanlığında, siyasette, Anayasa Mahkemesinde olduğu gibi OSB yönetiminde de dönem sınırlaması getirilmesinin aslında taze kanlara imkan vereceği için doğru bir uygulama olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

OSB’LER TİCARETHANE DEĞİLDİR

“OSB'ler birer ticarethane değildir.” diyen Varank, eğer OSB'ler sanayiciye hizmet etmek, üreticiyi desteklemek için varsa buna uygun hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. 

Bakan Varank, bu manada dünyaya örnek olabilecek OSB’lerin de olduğunu aktararak, “Bunun yanında mevzuattaki muğlaklıkları kullanıp maalesef OSB'leri birer ticarethaneye dönüştüren OSB'lerimiz de var. İşte bizim yapmaya çalıştığımız şey aslında OSB'lerde bir yeknesaklık getirmek. Tüm Türkiye'de OSB'lerin sanayiye hizmet edecek şekilde çalışmasını sağlamak. Eğer bugün bir OSB'nin kasasında 500 milyon lira varsa bu para faizde duruyorsa ama sanayicilerimiz bakanlığa gelip ‘Sayın Bakanım enerji faaliyetleri yükseldi, bunlarla ilgili ne düşünüyorsunuz’ diye sorarken, OSB'lerin kasasında bu para dururken, hala sanayiciden su parası alıyorsa bence o OSB’ler sanayiciye hizmet etmiyorlar. Eğer bu paraları sanayiciler için topluyorlarsa bir zahmet sanayicilerin üzerindeki maliyetleri düşürmek için kullansınlar diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

 

OSB’LERİN GENELİNDEN ÇOK MEMNUNUZ

OSB’lerin genelinden çok memnun olduklarını dile getiren Varank, “Burada sanayicinin önünü açan, onlarla beraber çalışan, kendilerine uygun imkanlarla alan tahsis edip sanayiciyi desteklemeye çalışan bölgelerimiz var ama bunu yapmayan bölgelerimiz de var. Buna önümüzdeki dönemde müsaade etmek istemiyoruz.” dedi.

 

Toplantıda, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü de birer konuşma yaptı.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

İçerik Yanı Reklam 1