Tübitak Saha’ya Çıktı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, SAHA EXPO’da TÜBİTAK standını ziyaret etti. Ziyaret sırasında Bakan Varank’a eşlik eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK’ın SAHA EXPO’daki ürünleri hakkında bilgi verdi.

Bakan Varank ilk olarak BİLGEM standında enstitünün fuarda yer alan ürünlerini inceledi. Özellikle insansız mayın/el yapımı patlayıcı tespit aracı İMTA hakkında bilgi alan Varank, kara, hava ve deniz kiosklarını da ayrıntılı olarak gözlemledi. Kara kioskunda FODRAD, Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi'ne sahip GİS-SARP, Araca Monte Lazer Sistemi JARMOL Kuşrad Radar Sistemleri, Lazer Haberleşme Sistemi OpHab, Milli Gözetim Radarı ve Milli İşlemci Çakıl interaktif olarak incelenebiliyor. Hava kioskunda Kule ve Radar Simülatörü atcTRsim , Çakıl, F-16 Savaş Uçağı Taktik Elektronik Destek Podu (EHPOD), Eren Drona Monte Lazer Sistemi, GİS, HELİTR ve Savaş Uçağı Ana Kontrol Sistemi görüntülenebiliyor. Deniz kioskunda Gemi Manyetik İz Bastırma Sistemi (Degaussing), Optik Haberleşme Sistemi (OpHab), Sualtı Savaş Yönetim Sistemi, Yeni Tip Denizaltı Batarya İzleme Sistemi (YT-DABİS), Yeni Tip Su Altı Telefonu (YT-SATEL), Yüksek Güçlü Lazer Sistemi interaktif olarak ziyaretçiler tarafından incelenebiliyor.

 

Bakan Varank TÜBİTAK MAM standında sergilenen, Denizaltı Savunma Harbi Sonarı Transdüser Elemanı (TBT-01), Kendi Kendine Yeten Solunum Maskesi Kimyasalları, Kimyasal Harp Maddeleri Belirleme Cihazı (MAM-CDET), Plastik Bağlı Patlayıcı Üretimi, Tek Kristal Türbin Kanadı, Yakıt Pili Modül ve Bileşenleri ve Yakıt Pilli Askeri Çanta hakkında TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal’dan bilgi aldı. 

 

Bakan Varank ayrıca TÜBİTAK SAGE standında Bozdoğan, Gökdoğan, HGK-84 füze modelleri yanında, KGK-83, Kuzgun ailesi (Kuzgun-SS, Kuzgun-KY ve Kuzgun-TJ), NEB-84, SARB-83, SERT-82, SOM, SOM-J gibi mühimmat ve füzeleri, SAGE navigasyon sistemlerini inceledi.  

 

Öz kaynak projesi olarak devam ettirilen Kuzgun Silah Sistemi ile ilgili Bakan Varank’a detaylı bilgi verildi. Taktik güdümlü mühimmat ihtiyacının karşılanması amacıyla tasarlanan, harp başlığı, menzil ve güdüm yöntemi açısından modüler yeni nesil ürün ailesi Kuzgun’un en yüksek ileri menzile sahip üyesi KUZGUN-TJ, hava aracından serbest bırakıldıktan sonra entegre mini turbojet motoru sayesinde yaklaşık 200 kilometre uzaktaki hedefi vurabiliyor. Ailenin en ağır harp başlığı kütlesine sahip Kuzgun-SS varyantı ise 40 bin fit irtifadan bırakıldığında "serbest süzülme" ile 110 kilometre menzile ulaşabiliyor. Ayrıca hedefe varış süresi saniyeler olan ve 2,5 mach üzeri uçuş hızına sahip Kuzgun-KY hava araçları yanı sıra kara ve su üstü platformlardan da atıyor.  Milli akıllı füze ailesi Kuzgun; F-16, Hürjet, Hürkuş, Akıncı, Aksungur, Anka ve Milli Muharip Uçak'ta, kara ve deniz platformlarında kullanım sağlayacak müşterek bir silah sistemi olarak görev yapacak. 

 

Bakan Varank, TÜBİTAK ULAKBİM standında Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi Ahtapot, Merkezi Yönetim Sistemi Liderahenk ve Kimlik Yönetim Sistemi Engerek tanıtım alanlarını gezdi. 

 

Milli imkanlarla geliştirilen Ahtapot, Türkiye'nin siber dünyada güvenliğini sağlıyor. Hem açık kaynak kodlu topluluk versiyonu hem de özel Ahtapot donanımı üzerinde çalışan kurumsal versiyonlarıyla 15 farklı siber güvenlik bileşenini barındıran sistem, askeri kuruluşlardan kamu kurumlarına ve bankacılık sektörüne kadar çeşitli kurumsal müşteriler tarafından tercih ediliyor. Gerek müşteri sistemlerindeki başarısı gerekse NATO CWIX ve Locked Shields tatbikatlarında gösterdiği başarı ile kendini kanıtlayan bir bütünleşik siber güvenlik ürünü olan Ahtapot'un kurumsal ve donanımsal versiyonları SAHA EXPO’da sergileniyor. 

 

Bakan Varank TÜBİTAK UZAY standında ise yerli ve milli imkanlar kullanılarak geliştirilen metre altı çözünürlüklü İMECE Uydusu, GÖKTÜRK-2, RASAT ve TÜRKSAT 6A çalışmalarındaki son duruma ilişkin bilgi aldı.

 

Varank, SAHA EXPO fuar alanında SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile birlikte diğer stantları da dolaştı. 

 

Bakan Varank, beraberindeki heyetle birlikte Ukroboronprom, Corporation Ivchenko, Defence Technology llc Mechatronics gibi Ukrayna savunma sanayii endüstrisi temsilcilerinin stantlarını da ziyaret etti. 

 

Polonya firması WB Group’un standına da uğrayan Varank’ın ziyaret ettikleri arasında “Transvaro, Canik, Ankara-İvedik Organize Sanayi Bölgesi, Teknopark Ankara, FLY BVLOS TECNOLOGY, Altınay Savunma Teknolojileri” stantları yer aldı.  

 

Ziyaretinde, stanttaki görevlilerle sohbet eden Bakan Varank, firmaların fuardan memnun olduğu değerlendirmesinde bulundu.

 

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

İçerik Yanı Reklam 3