Avrupa’nın Çevreye En Saygılı Fabrikası

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) Gemlik’teki üretim tesisinin inşaatı hız kesmeden devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

Projenin Türkiyenin 100 yılına damga vuracağını belirten Bakan Varank, Türkiyenin otomobilini Türk milletiyle buluşturacağız.” dedi.

 

Varank, üretim tesisinin tamamlandığında Avrupanın çevreye en saygılı fabrikası olacağını ifade ederek Söz verdiğimiz şekilde 2022 yılının sonunda araçlarımızı seri üretim bandından indirmiş olacağız.” diye konuştu.

 

İŞLER YOLUNDA

27 Aralık 2019da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tanıtımı yaptığı, 18 Temmuz 2020de yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bir törenle fabrika inşaatı başlatılan Türkiyenin Otomobilinde işler yolunda gidiyor. 

 

FABRİKA İNŞAATINDA İNCELEME

Bakan Varank, banttan indiğinde Avrupanın doğuştan elektrikli ilk ve tek SUV modeli olacak TOGGun Gemlikteki tesislerinin inşaatında incelemelerde bulundu. Varanka ziyaretinde Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır,Türkiyenin Otomobili Girişim Grubu Yönetim Kurulu Üyesi, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ile TOGG CEOsu Mehmet Gürcan Karakaş eşlik etti.

 

BRİFİNG ALDI

Ziyaret çerçevesinde yetkililer, yatırım stratejileri hakkında Bakan Varanka bilgi verdi. Boya, gövde ve montaj binalarının özellikleri, inşaatta kullanılan yeni teknolojiler, kör kalıp uygulaması ve güncel durum ile ilgili brifing alan Varank, yeni açılan karayolları bağlantı yolunu yerinde incelendi.

 

İncelemelerin ardından değerlendirmelerde bulunan Bakan Varank şunları söyledi: 

 

SÜRATLE DEVAM EDİYOR: Türkiyenin 100 yılına damgasına vuracağına inandığımız, Türkiyenin Otomobili projesi için Gemlikteyiz. Türkiyenin Otomobili diyoruz ama mobilite dünyasındaki değişimlere baktığımızda geleceğe damga vuracak bir teknolojik alet olan Türkiyenin Otomobili dememiz daha doğru. 2019 yılında ilan ettiğimiz şekilde otomobilin 2022 sonunda seri üretim bandından inebilmesi için şu anda Gemlikte fabrika inşaatı planlandığı gibi devam ediyor. 

 

Pandemiye rağmen Türkiyenin Otomobili Girişim Grubundaki babayiğitlerimiz büyük bir özveriyle, büyük bir gayretle çalışmaya devam ediyor. İçerisinde bulunduğumuz bina, boyahane olacak. Otomobillerimiz burada en son teknoloji ile boyanacak. Fabrika. hatların kurulması ve işler hale getirilmesiyle beraber tamamlanacak.

 

EN SON VE EN YENİ TEKNOLOJİ: İnşallah söz verdiğimiz şekilde biz Türkiyenin Otomobilini Türk Milletiyle buluşturmuş olacağız. Türkiyenin 100 yıldır beklediği bu projede başarıya ulaştırmış olacağız. Burada dünyadaki fabrika teknolojilerini değerlendirerek en son, en yeni ve en teknolojik fabrika kurulmaya çalışılıyor. Çevre açısından baktığımızda da Avrupanın çevreye en saygılı otomotiv fabrikası Türkiyede, Gemlikte Türkiyenin Otomobili TOGGla kurulmuş olacak.

 

YAKIN TAKİP EDİYORUZ: Projeyi hem babayiğitlerimizle hem projedeki profesyonel arkadaşlarımızla beraber ve bakanlık olarak yakın bir şekilde takip ediyoruz. İnşallah söz verdiğimiz şekilde 2022 yılının sonunda araçlarımızı seri üretim bandından indirmiş olacağız.

 

YÜZYILIN PROJESİ

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, tesisin temellerinin Temmuz 2020de atıldığını anımsattı. O günden bu güne 230 bin metrekare kapalı alanın aşağı yukarı yüzde 70inin inşaatının tamamlandığını bildiren Zorlu, “Ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Sayın Bakanımızın dediği gibi yüzyılın projesidir.” dedi.

 

NYAYA SATACAĞIZ

Zorlu, Avrupalıların içten yanmalı motorların üzerine yenilikler yaptığını ancak TOGGun sıfırdan bu işe başladığını kaydetti. Bunun TOGG için bir avantaj olduğunu vurgulayan Zorlu, Aynı zamanda otonom, dijital bir teknolojiyle beraber bu otomobillerimizi hem vatandaşımız kullanacak, hem de inşallah 2024-2025 yılında da dünyaya satacağız.” diye konuştu.

 

PLANLADIĞIMIZ ŞEKİLDE İLERLİYORUZ

TOGG CEOsu Mehmet Gürcan Karakaş, planladıkları şekilde ilerlediklerinin altını çizerek Gece gündüz büyük bir heyecanla, bitmeyen tükenmeyen enerjimizle hep beraber hissedarlarımız ve bizi destekleyen bütün paydaşlarımızla çalışıyoruz.” dedi.

 

MOBİLİTE DÖNÜŞÜM MERKEZİ

Yola çıktıkları andan itibaren Otomobilden Fazlası’ dediklerini ifade eden CEO Karakaş, Otomobilden fazlası tabii ki fabrikadan fazlası bir ortamdan gelmeli. O nedenle burada bir üretim tesisinin yanında Ar-Ge, tasarım stüdyosu, testlerimizi yapabileceğimiz ve bize göre daha önemlisi ileride teknolojiyi deneyimleyebileceğimiz bir merkezimiz de olacak. Biz burayı Mobilite Dönüşüm Merkezi olarak adlandırıyoruz.” diye konuştu.

 

ÇEVRE DOSTU TESİS

Karakaş, araç gibi tesisi de yeni nesil teknolojilerle donattıklarını anlatarak Hem şirketimizin hem markamızın DNAsında çevreye saygılı olmak var. Örneğin içinde bulunduğumuz boyahane, şu an Avrupanın en temiz boyahanesi. Bildiğimiz kadarıyla da dünyanın sayılı. Burada çevreyle iç içe, çevreyle dost yeni nesil teknolojiyi büründüren bir tesisten bahsediyoruz.” dedi.

 

AMAÇ YIL SONUNA BİNAYI BİTİRMEK

Bu senenin sonuna kadar binaya ilişkin konuları tamamlamayı amaçladıklarını söyleyen Karakaş, “Önümüzdeki senenin Mayıs, Haziran’ına kadar ekipmanlar yerleştirilecek. Ondan sonraki dönemlerde de adım adım her imalat sisteminde neler gerekiyorsa sırasıyla ve layıkıyla yapılacak. 2022 sonunda da seri üretime hazır olacak.” diye konuştu.

 

İNŞAAT TÜM HIZIYA SÜRÜYOR

TOGG inşaatında bin 600’ün üzerinde personel çalışıyor. Bakan Varank’ın incelemelerde bulunduğu boya binasında 2 bin 500 ton demir bağlantısı yapıldı. 22 bin metreküp beton döküldü. 138 adet çelik kolon dikildi. 11 bin ton çelik imalatı tamamlandı.

 

BİNALAR YÜKSELİYOR

Bunun yanı sıra gövde üretim binası, montaj binası, enerji binası, su işleme tesisi, batarya binası, giriş binası ile arıtma binasının demir bağlantıları, beton dökümleri, bodrum perde imalatları, kolon montajları, çelik imalatları, çatı-cephe sandviç panel montajları devam ediyor. 

 

ALT YAPI ÇALIŞMALARI

Fabrikanın alt yapısı için de 535 metre yağmur suyu, 2 bin 450 metre atık su hattı inşa edildi. 623 metre menfez imalatı tamamlandı. 2 bin metre çevre duvarı imalatı bitirildi. 11 bin metreküp kazı, 82 bin metreküp dolgu yapıldı.

 

MÜLKİYET HAKLARI TÜRKİYENİN OLACAK

Türkiyenin fikri ve sınai mülkiyet haklarına sahip olduğu, küresel ölçekte rekabetçi bir otomobil markası yaratma hedefiyle ortaya çıkan TOGG, banttan indiğinde Avrupanın doğuştan elektrikli ilk SUVu olacak. TOGG, 2030 yılına kadar 5 farklı modeli de piyasaya sürecek. İlk etapta yüzde 51 yerlilik oranına sahip elektrikli, bağlantılı ve yeni nesil otomobiller, Gemlikte 1.2 milyon metrekare alana kurulu fabrikada üretilecek.

İçerik Yanı Reklam 3