Çalıştaya Sürpriz Konuk

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde desteklenen projelerin faydalanıcıları ile İstanbul’da sürpriz bir şekilde bir araya geldi. Bakan Varank, 8 ilden 22 projenin bir araya geldiği toplantıda proje temsilcilerinin süreç içinde yaşadığı zorlukları masaya yatırdı.

Bakan Varank, sahadaki proje faydalanıcılarının kendi tecrübelerini paylaşıyor olmasının, birbirlerine destek olmalarınıçok değerli olduğunu ifade ederek faydalanıcılara süreçte kendilerine zorlayan süreçler olup olmadığını sordu.

 

Avrupa Birliği ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı eş-finansmanı ile yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı, Türkiyenin iç ve dış piyasada rekabet gücünü artırmayı amaçlıyor. Sheraton Grand İstanbul Ataşehir Otelde Etkisi ve Ötesi” temasıyla düzenlenen Tecrübe Paylaşımı ve Ağ Oluşturma Etkinliğine İstanbul, Ankara, Konya, Bursa, Gaziantep, Kocaeli, Sinop ve Tekirdağ’dan yararlanıcı kuruluşlar katılıyor. 

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Programları Dairesi Başkanı Ahmet Alperen Sağkayanın açılış konuşmasıyla başlayan etkinliğin ilk bölümünde projelerin hazırlık süreçleri konuşuldu.

 

SÜRPRİZ YAPTI

Bakan Varank, öğleden önce yapılan deneyim paylaşımı oturumunun sonuna doğru etkinliğe sürpriz ziyarette bulundu. Proje uygulama süreçleriyle ilgili faydalanıcılardan bilgi alan Varank, sahadaki proje faydalanıcılarının kendi tecrübelerini paylaşıyor olmasının birbirlerine destek olmalarınıçok değerli olduğunu ifade ederek faydalanıcılara süreçte kendilerine zorlayan süreçler olup olmadığını sordu. 

Sürpriz ziyarete, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt da eşlik etti. 

 

İLDEN 22 PROJE

Etkinliğin ilk gününde yerli Covid-19 aşı ve ilaçlarının geliştirilmesinden otonom araçlara, dijital oyun sektöründen yosundan yakıt elde edilmesine, kanserle mücadeleden dijital dönüşüme kadar pek çok alanda çalışan projelerin faydalanıcıları deneyimlerini paylaştı. Serbest tartışmaların da yapıldığı oturumlarda 8 ilden 22 proje temsilcisi projelerinin konusu, amacı, mevcut durumu, karşılaşılan sorunlar ve ihtiyaçlar hakkında sunumlar yaptı

 

PROJELER KONUŞULACAK 

Etkinliğin yarınki oturumu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Mustafa Erdoğan, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan ve AB Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği Başkanı Andre Lysin açılışı konuşmaları ile başlayacak. Daha sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank kürsüye gelerek faydalanıcılara plaketlerini verecek. 

 

DİJİTAL VE TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜM

Yarın ayrıca Dijital ve Teknolojik Dönüşümde Üniversite - Sanayi İşbirliği Arayüzleri” başlıklı panel düzenlenecek. Panelde, Rekabetçi Sektörler Programı bünyesinde desteklenen üniversite – sanayi iş birliğini sağlayan örnek projelerin temsilcileri dijital ve teknolojik dönüşüm konularını ele alacak. Sonrasında üniversite-sanayi iş birliği ara yüzlerinin bu dönüşümdeki yeri, önümüzdeki dönemde ortaya çıkabilecek ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçların hangi yeni politika ve projelerle karşılanabileceği konuları masaya yatırılacak.

 

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

İstanbul Okan Üniversitesinden Prof. Dr. Orhan Behiç Alankuş,  Açıİnovasyon Otonom Araç Geliştirme ve Test Platformu; BoğaziçÜniversitesinden Prof. Dr. Rana Sanyal, Yaşam Bilimleri KOBİ'lerinin Küresel Rekabetçiliğini Artırmaya Yönelik Ar-Ge Destek Laboratuvarları”; Beyaz Eşya Yan Sanayiciler Derneğinden Burak Özaydemir, Sanayi 4.0 Yetkinlik Merkezi Kurulması İle Türkiye'de KOBİ'erin Dijital Dönüşümü” projesi ile ilgili panelde konuşacak. Etkinlik; öğleden sonra sürdürülebilirlik başlıklı oturumun ardından son bulacak. 

 

260 MİLYON AVROLUK PROGRAM

Yaratıcı ve inovatif çalışmalar yapan kuruluşların kapasitelerini güçlendirerek hem yurt içinde hem de AB pazarında rekabet edebilirliklerini artırmayı hedefleyen Rekabetçi Sektörler Programı, IPA II döneminde tüm Türkiyeyi kapsayacak. Program dahilinde desteklenecek projeler için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yaklaşık 260 milyon Avro tahsis edildi. Rekabetçi Sektörler Programı, Ar-Ge ve inovasyona yönelik projeler başta olmak üzere dış ticaret açığını azaltarak ve verimliliği artırarak ülkemizin rekabet gücünü yükseltmeyi hedefliyor. 

 

REKABETÇİ SEKTÖRLER PROGRAMI

Rekabetçi Sektörler Programı, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği arasındaki mali iş birliğçerçevesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Yaklaşık 800 milyon Avro bütçeli mali destek programı, 2007 yılından bu yana yürütülüyor. Program ile Türkiyenin farklı bölgelerinde sanayicilerin, KOBİ’lerin ve girişimcilerin rekabet gücünü arttırarak sosyal ve ekonomik kalkınmanın sağlanması amaçlanıyor. Program ve desteklenen projeler hakkında ayrıntılı bilgiye rekabetcisektorler.sanayi.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

İçerik Yanı Reklam 3