BM Çölleşmeyle Mücadele Konferansı'na doğru

Anadolu Ajansı'nın "Global İletişim Ortağı" olduğu BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı'nda 195 ülke çölleşme ile mücadele için Ankara'da buluşacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Ülkemiz, tarihinde ilk kez bir BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'nin Taraflar Konferansı'na ev sahipliği yapacak. Sözleşmeye taraf 195 ülkeden katılımcılarla, çölleşme, arazi tahribatı ve kuraklık sorunlarına çözüm aranacak" dedi.

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, dünyanın geleceğini tehdit eden ve insanları açlıkla, felaketlerle karşı karşıya bırakacak çölleşme tehlikesine karşı el ele veren 195 ülkenin, bu sürece "dur" demek için Birleşmiş Milletler (BM) Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) 12. Taraflar Konferansı'nda (COP 12) bir araya geleceğini belirtti.

Devlet başkanlarının, bakanların, parlamenterlerin, iş adamlarının, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin ve delegasyonların katılımıyla konferansın 12 Ekim Pazartesi günü başlayacağını anımsatan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Ülkemiz, tarihinde ilk kez bir BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'nin Taraflar Konferansı'na ev sahipliği yapacak. UNCCD COP 12'de, sözleşmeye taraf 195 ülkeden katılımcılarla, çölleşme, arazi tahribatı ve kuraklık sorunlarına çözüm aranacak. BM'nin COP 12'yle, çölleşme ve erozyonla mücadeleyi dünya gündeminde tutup, UNCCD'nin uygulanabilmesi için ülkelerin gerekli çalışmayı yapmalarını teşvik etmek için bir araya geldi. Toplantı neticesinde Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünya ülkelerinde su ve gıda güvenliğini tehlikeye sokan arazi bozulmasının azaltılması ve bozulan arazilerin ıslahı için bağlayıcı kararlar alınması bekleniyor."

- UNCCD 10 yıllık stratejisini yenileyecek

Konferans sonrası UNCCD COP 12'nin dönem başkanlığının 2 yıl süre ile Türkiye tarafından yürütüleceğini bildiren Bakan Eroğlu, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Bu süre zarfında UNCCD 2008-2018 yıllarını kapsayan 'UNCCD 10 Yıllık Strateji Belgesi'ni yenileyecek. UNCCD'nin yeni stratejisi, Türkiye'nin COP Başkanlığı döneminde yenilenmiş olacak. COP 12'nin, sürdürülebilir kalkınma gündeminin önemli bir zaman kesitine denk geldi. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi'nin 2015 sonrası uygulamalarını etkileyecek. COP 12 Ankara Konferansı çıktıları da, Paris Konferansı ve sonrası İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'ne katkı sağlayacaktır."

Anadolu Ajansı'nın "Global İletişim Ortağı" olduğu Taraflar Konferansı etkinlikleri, 12-23 Ekim tarihleri arasında Ankara ATO Congresium Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*

İçerik Yanı Reklam 2